Atypické softboxy pro záblesková světla

V posledních letech došlo na trhu s fotopříslušenstvím k obrovskému vývoji. Setkáváme se stále s větším množstvím příslušenství především v oblasti zábleskových a trvalých světel a trh zaplavují stále zajímavější kousky. Není se čemu divit, jelikož fotografové vyvíjejí na výrobce stále větší tlak, a to zejména na rozměry a váhu, tak, aby příslušenství bylo snadno využitelné i v exteriérech. Stejně jako tomu je s masivním rozvojem bateriových zábleskových světel. Pryč s dobami, kdy stěny ateliérů zdobily obrovské neskladné softboxy, se kterými se manipulovalo jen velmi obtížně. Téměř by se dalo říct, že nastává doba exteriérová, která fotografy vyhání ze studií a ateliérů, nicméně i umělci věrní studiím podlehli kouzlům rychloskládacím softboxů, především díky jejich skladnosti.

Stripboxy, perfektní úzký pruh světla

Atypickým, ne však úplně novým typem softboxu, je stripbox. Na trhu se drží již pár let a mnoho fotografů na něj z dobrého důvodu nedá dopustit. Jedná se o vysoký, ale velice úzký softbox ve tvaru obdélníku. Používáme ho výhradně s voštinou, a to proto, že chceme dosáhnout co nejsměrovějšího světla – pouze úzkého proužku. Tyto softboxy se nejčastěji používají v portrétní fotografii, kde dokážou výborně osvětlit siluetu/boky. Dále se dají stejným způsobem využít při fotografování oblečení nebo produktů, kde je nutné osvětlit pouze specifický úsek/hranu.

Beauty dish, portrétní zázrak

Outdoorové beauty dishe již dávno nejsou těmi kovovými neskladnými kotouči, ačkoliv s jejich použitím se setkáváme a pevně věřím, že se budeme setkávat i dál. Outdoorové softboxy samozřejmě ztratily v zájmu skladnosti některé z předností, ale to důležité – deflektor! – zůstalo.

Beauty dishe byly navrženy pro perfektní změkčení světla při focení portrétů. Světelný tok ze záblesku se odrazí o difuzér a následně je nesen po 16-ti lamelové konstrukci na objekt.

Balloon difuzér, nepostradatelná novinka

Outdoor balloon difuzér, vyráběný samozřejmě v mnoha velikostech, nebo spíše průměrech, neboť se jedná o obrovskou difuzní „kouli“, je tvořen difuzní látkou, která se navléká kolem konstrukce. Jeho skládání je velmi snadné a kromě nádherného měkkého světla, které minimalizuje veškeré nechtěné stíny, má ještě další neocenitelnou výhodu, kterou využijete především při použití v exteriéru. Díky jeho tvaru se do něj, narozdíl od klasických softboxů s rovnou difuzní plochou nebo deštníků, neopírá vítr. Naopak – vítr softbox obtéká a je tudíž je značně zvýšená jeho stabilita.

Deep box, hloubka v portrétu

Deep box udělá z klasického portrétu osvětleného pouze softboxem umělecký kousek, a to díky unikátní hloubce, která dodá fotce na plasticitě. Je tvořen 16-ti lamelami směřující světlo. Kromě toho jsou některé z kvalitnějších deep boxů vybavené tzv. UV – coatingem, který sníží UV – rand UV – A světla až o 98%. Tím zaruší stabilní barevnou teplotu při každém stisknutí spouště. Samozřejmostí jsou dvě difuzní vrstvy, které můžete, ale nemusíte využít a v mnohých případech je součástí balení i voština k přímější směrování světla, která zároveň zabraňuje úniku světla do stran.

Dále mohou být deep boxy vybavené tzv. deep box adaptérem, který dovoluje zábleskové světlo umístit vně deep boxu. Záblesk ze studiového světla míří tedy dovnitř difuzéru a světlo se následně rozlije po zmiňovaných stříbrných plochách směrem k portrétovanému. S deep boxy dosáhnete s jistotou na ty nejplastičtější fotografie.

site-admin Written by:

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *