Pořizujeme si novou matraci

Jednou z velmi důležitých věcí, kterou bychom pro své zdraví měli udělat, je dopřát si kvalitní a pohodlný spánek. K tomu potřebujeme kvalitní matrace. Dobře zvolená matrace nám dokáže pomoci od bolestí zad a kloubů a dopomůže nám ke kvalitnímu spánku.

Výběr nové matrace bychom tedy neměli podceňovat. Platí, že každá matrace by měla být co nejvíce přizpůsobena svému uživateli.

Pojďme se podívat na několik základních pravidel, kterými bychom se při výběru nové matrace měli řídit.

Jedním z nejdůležitějších kritérií je především tvrdost matrace, kterou bychom měli vybírat podle hmotnosti, pohlaví i věku uživatele.

Standardní výběr bývá ze 4 stupňů tvrdosti, od měkkých až po extra tvrdé matrace.

Osoby s nižší hmotností mohou volit měkčí matrace, naopak osoby s vyšší hmotností by měli volit matrace tvrdší. Většina lidí ovšem preferuje optimální tvrdosti 2 a 3.

Dalším hlediskem při výběru tvrdosti matrace jsou také nejčastější polohy během spánku.

Měkká až středně tvrdá matrace je vhodná pro osoby, které spí nejčastěji na boku. Tyto matrace se přizpůsobí tělu, a zároveň vás podepřou.

Středně tvrdá matrace je vhodná pro osoby preferující spaní převážně na břiše, nebo pro osoby, které během spánku polohy často střídají.

Tvrdá matrace se hodí pro osoby, které spí nejvíce na zádech. Tato matrace je schopna optimálně rozložit váhu a zajistit páteř v přirozené poloze.

Při výběru délky matrace mějte na paměti, že by měla být ideálně o 20 až 25 centimetrů delší než je délka uživatele.

Standardní velikosti matrací se pohybují v rozměrech:

90×200, 80×200,70×200, 90×180, 90×190, 90×195. Dále jsou k dostání matrace o rozměrech 80×180, 80×190, 80×195 a další.

Šířka matrace by měla být alespoň 15 centimetrů, u seniorů nejméně 20 centimetrů.

Materiál volte dle vašeho uvážení. Někomu vyhovují přírodní materiály, někdo dává přednost jiným materiálům, například s ohledem na alergie a podobně.

Jestliže se o matraci budete pečlivě starat, pravidelně ji větrat a obracet, může vám pohodlně sloužit až 15 let. Poté se doporučuje matrace vyměnit, vzhledem k únavě materiálu a také z hygienického hlediska.

Bývá ovšem také doporučováno měnit pravidelně matrace vždy po 7 letech.

site-admin Written by:

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *