Tatranský obklad

Tatranský obklad či profil (lidově nazývaný tatranec, nebo také perodrážka)  je mezi zákazníky již dlouhodobě velmi oblíben a to nejen z estetického hlediska, kterým opravdu vyniká, ale i z hlediska kvalitativního. Má totiž perfektní tepelné a izolační vlastnosti, což hlavně v zimním období jistě velmi oceníte. Vyrábí se z předem vysušeného, čistého masívního dřeva (požadovaný obsah vlhkosti 12 %).

Kvalitní tatranský obklad je vyráběn z přírodního masivního dřeva severského smrku nebo modřínu, které vnáší do interiéru svěží a zajímavý prvek.

Jeho specifickými prvky jsou profily, které mají drážky a na druhé straně pero. Díky tomu do sebe jednotlivé kusy velice jednoduše zapadají a vytvářejí tzv. véčkový spoj.  Tento systém pero – drážka umožňuje tedy velmi jednoduchou a rychlou instalaci.

Tatranský profil se využívá především k obložení stěn, schodů, stropů, vnitřních prvků v místnostech i v podkrovních částech a střechách. Díky jeho elegantnímu přírodnímu vzhledu se hodí jak pro využití v interiéru – tedy již k výše zmíněnému obložení stěn, schodů či stropů, tak i v exteriéru – např. k obkladu zahradních domků, altánů, chatek, přístřešků i plotů a dalších interiérových či exteriérových ploch.  K dispozici bývá několik variant velikostí a různé variabilní délky.

Tatranský obklad zvyšuje výrazně estetický dojem, má nadčasový a velmi atraktivní vzhled.

Pokud tedy toužíte po zútulnění svého bydlení tím, že si například obložíte stěny voňavým dřevem, je tatranský obklad velmi ideálním řešením. Tento materiál vám přinese do vašeho interiéru vůni a krásu dřeva v plné podobě a vytvoří úžasnou atmosféru. Ani jeho instalace není příliš složitá.

Při kladení tatranského obkladu postupujeme takovým způsobem, že jednotlivé desky ukládáme perem do drážky.

Obkladový materiál „tatranský profil“ je nutné pokládat pouze na dostatečně vyzrálé a suché stěny, aby se pod ním nevytvářely různé plísně. Dřevo se musí po dodání nechat přibližně 48 hodin takzvaně „odstát“ v místnosti, kde bude následně instalováno a to z důvodu aklimatizace, aby se přizpůsobilo teplotním a také vlhkostním podmínkám daného prostoru.

Není nutné, aby stěny byly úplně rovné, protože případné nerovnosti se vyrovnají pomocí podkladové konstrukce, vyrobené z dřevěných hranolů. Tyto hranoly se upevňují na stěnu kolmo směrem, kterým chcete montovat tatranský obklad. Je nutné je fixovat pevně na stěnu. Hranoly se nesmí pokládat na stěnu souvisle, vždy musí vzniknout mezera, kvůli zabezpečení proudění vzduchu. Jednotlivé desky tatranského obkladu je potřeba ještě po zasunutí do drážky mírně přiklepnout kladivem přes dřevěný hranol.

Po dokončení obkladu se doporučuje namontovat do rohů lišty a obklad opatřit ošetřujícím nátěrem na dřevo. Využít lze buď lak, který vytvoří lesk na stěně, nebo případně olej, který zanechá původní dřevěný vzhled, a nebo také barvu, s kterou vytvoříte jakýkoliv barevný odstín, dle vašeho výběru a vkusu.

Pokud se tedy zabýváte myšlenkou, jak si pomocí tatranského obkladu zvelebit a zútulnit svůj domov či rekreační chatu nebo jiné prostory, můžete se více inspirovat a také informovat návštěvou webových stránek https://www.kvalitny-tatranskyprofil.sk/, kde si lze vybrat z široké nabídky možností.

 

site-admin Written by:

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *